fbpx
  • +372 655 1001 (E-R 9-17)
  • info@gartenhaus.ee
  • Liitu GartenHaus'i uudiskirjaga ning saadame sulle personaalse 5% sooduskoodi!
  • et

Mida teha lehtedega?

Sügis on ilus aeg, kui kogu meid ümbritsev loodus muutub värviliseks.  Sügisel mahalangenud puulehed pole nuhtlus, vaid kasulik materjal, mida saab mitmel moel aia hüvanguks ära kasutada.

Kindlasti tuleb kõnniteed puhtana hoida lehtedest, kuna lehed muudavad tee libedaks. 

Lehed tuleks ära korjata ka noorte võrsete, muru ja igihaljaste taimede pealt, sest niisked lehed võivad põhjustada mädanikku. Nad varjavad valguse ka muru pealt ja sellele tekivad inetud pruunid laigud. 

Mida niiskemate ja värskematena ehed hunnikusse saavad, seda paremini need lagunevad. 

Lehekihtide vahele pange puutuhka, võite lisada ka mulda. Hunnik peaks olema u mbes 2 m laiune, et lagunemisprotsessid kulgeksid tõhusalt. Niiskuse ja soojuse hoidmiseks katke kuhi mullaga. 

NB! Tamme- ja pöögilehed lagunevad väga aeglaselt, need kompostige eraldi hunnikus.

Murult on mugav lehti koguda lehepuhuriga. Eriti hea on, kui see on seljakotina seljas kantav, et töö oleks ergonoomilisem. 

  • Väärtuslik multš

Puhuge lehepuhuriga lehed puude ja põõsaste alla ning püsilillede peale multšiks. Puistake juurde puutuhka, sest haigustekitajad ei talu leeliselist ja neutraalset keskkonda. Sellise katte alla koguneb palju vihmausse ning lehemass laguneb kiiremini huumusrikkaks kompostiks. Et tuul lehti algul ära ei viiks, pange nende peale veidi liiva. Kui kasutate lehemultši, pole muid väetisi vajagi!

  • Lihtne viis mulla parandamiseks

Lehepuhuriga kokku puhutud puulehed laotage kompostihunnikusse viimise asemel peenramaale ja kaevake sisse. Need lagunevad kiiresti, rikastades mulda taimetoitainete ja huumusega ning muutes pinnase kobedamaks. Eriti tasub seda moodust kasutada raske savimulla heastamisel.

  • Parim talvekate

Külmaõrnadele taimedele peenral ja kasvuhoones pole paremat külmakaitset, kui on kuivad lehed. Kasutage ära vihmata päevad nende kogumiseks! Hiirte tõrjeks pange lehtede vahele mürkhõrgutisi. Peenral katke lehed vettpidava katusega, et nad läbi ei vettiks. Õhk peab aga ligi pääsema, muidu hakkavad levima seenhaigused.

  • Soe tekk sibullilledele

Paks lehevaip kulub ära ka hilissügisel istutatud tulbisibulatele. Sooja teki all saavad nad jätkata juurdumist. Kevadel lükake talvekate varakult laiali, muidu takistab see maapinna sulamist.

  • Abiks kompostrile

Kuivi lehti on hea panna talvel kompostrisse köögijäätmete vahele, et suurendada kuivaine hulka ning et lagunemisprotsessid õigesti kulgeksid. Koguge lehti kuival päeval, mugav on neid hoida suurtes mustades prügikottides.

Veel üks hea viis, kuidas sügislehti ära kasutada, on ehitada siilipesa. Sellega aitate kaitsta loomi, kes mõnedes Euroopa riikides on muutunud ohustatud liigiks ja peamiselt just selle tõttu, et hoolikalt puhtaks klanitud aedades ei leia loomad enam talvepesa ehitamiseks vajalikku materjali.