fbpx
  • +372 655 1001 (E-R 9-17)
  • info@gartenhaus.ee
  • Liitu GartenHaus'i uudiskirjaga ning saadame sulle personaalse 5% sooduskoodi!
  • et

Kuidas hoolitseda muru eest kuival perioodil, kui vett ei ole?

Muru on paljude koduomanike jaoks oluline osa aia ilust ja funktsionaalsusest. Muru pakub rohelist ja pehmet pinda, kus lapsed ja lemmikloomad saavad mängida, ning aitab kaasa õhu kvaliteedile ja mulla tervisele. Kuid muru vajab ka regulaarset niisutamist, eriti kuival perioodil, kui sademeid on vähe või üldse mitte. Kui veevarud on piiratud või puuduvad, võib muru kuivada, kollaseks muutuda ja lõpuks surra. Kuidas siis hoolitseda muru eest kuival perioodil, kui vett ei ole?

Siin on mõned näpunäited, kuidas hoida oma muru elus ja tervena ka kõige kuumemal ja kuivemal suvel:

  • Vali õige murusegu. Kui sa alles plaanid muru rajada või uuendada, vali selline murusegu, mis sisaldab põuakindlaid liike, nagu näiteks raihein, punane aruhein või harilik aruhein. Need liigid taluvad paremini kuivust ja vajavad vähem vett kui teised muruliigid.
  • Niida muru õigesti. Kuival perioodil on soovitatav niita muru harvemini ja kõrgemalt kui tavaliselt. See aitab säilitada muru niiskustaset ja kaitsta juuri liigse kuumuse eest. Ideaalne niitmiskõrgus on umbes 5-8 cm. Ära niida rohkem kui kolmandikku muru pikkusest korraga, sest see võib stressi tekitada ja nõrgestada muru vastupanuvõimet.
  • Multši muru. Multšimine tähendab niidetud rohu jätmist murule katteks, mis aitab vähendada aurumist ja hoida mulla niiskust. Multšimine on eriti kasulik kuival perioodil, sest see vähendab ka umbrohu kasvu ja väetamise vajadust. Multšikiht peaks olema umbes 1-2 cm paks ja ühtlaselt jaotunud.
  • Väeta muru mõistlikult. Kuival perioodil ei ole soovitatav väetada muru liiga sageli ega liiga rikkalikult, sest see võib põhjustada rohu kiiret kasvu ja suuremat veetarvet. Samuti võib liigne väetamine põletada muru juuri ja lehti. Väeta muru ainult siis, kui see on hädavajalik, ja kasuta orgaanilisi või aeglaselt lahustuvaid väetisi, mis annavad toitaineid järk-järgult ja ei tekita soolasid.
  • Kasta muru targalt. Kui sul on võimalik kasutada vihmavett või hallivett (näiteks pesumasina või duši vesi), siis kasuta seda oma muru kastmiseks. Kui sul on võimalus kasutada kraanivett, siis kasta muru harva, aga sügavalt. See tähendab, et kasta muru üks või kaks korda nädalas umbes 2-3 cm veega, mis läheb sügavale juurteni ja julgustab neid kasvama sügavamale ja tugevamale. Kasta muru varahommikul või hilisõhtul, kui päike ei ole nii ere ja aurumine on väiksem. Ära kasta muru keskpäeval või tuulisel päeval, sest see on vee raiskamine.
  • Hoia muru tervena. Kuival perioodil on oluline hoida oma muru tervena ja stressivabana, et see saaks paremini vastu pidada kuivusele. Selleks eemalda regulaarselt umbrohud, haigused ja kahjurid, mis võivad muru nõrgestada ja konkureerida vee ja toitainete pärast. Samuti ära astu ega sõida murul liiga palju, sest see võib muru tallata ja kahjustada.

Kokkuvõtteks võib öelda, et muru eest hoolitsemine kuival perioodil, kui vett ei ole, nõuab natuke rohkem planeerimist ja tähelepanu, aga see ei ole võimatu. Järgides neid lihtsaid näpunäiteid, saad nautida oma rohelist ja lopsakat muru ka kõige kuumemal ja kuivemal suvel.