Kasvuhoone ettevalmistamine talveks algab kohe pärast viimaste saaduste koristust. Esimese asjana tuleks kasvuhoone desinfitseerida koos taimedega et järgmisel hooajal sealt head saaki saada. Selleks on hea kasutada rohelise seebi või majapidamisseebi lahust.
Puhtaks seest ja väljast.
Esimese tööna peab kasvumajast välja viima lehejäänused ja muu prahi – nöörid, tokid ja muu säärase.
Desinfitseerimist on parem teha päikesepaistelisel päeval, sest niiske ilmaga preparaadi toime väheneb. Valmistage töölahus pakendi õpetuse järgi, peske harjaga konstruktsioonid, pritsige aiapritsiga kasvuhoone lagi, seinad ja taimmaterjal nii tugevalt, et kasvuhoone lausa tilgub. Seejärel tuleb kasvuhoonel lasta kuivada.
Kasvuhoone sisemus peske puhta veega üle, selleks võib kasutada aiapritsi.
Välispinda võib pesta svammi ja seebiveega.
Seejärel kaevata välja kõik taimed koos juurtega, millest suuremad tükeldada vajadusel enne komposti panekut peenemaks. Aga tomati- ja kurgivarsi on targem põletada, sest kompostis võivad need levitada taimehaigusi. Pealegi on tomati lehed-varred mingil määral mürgised.
Kui tomatid-kurgid kasvasid kasvukottides või ämbrites jm anumates, siis juuri täis kasvanud vana mulla võib julgelt komposti viia. Sellest tuleb hea muld.
Kasutatud kassetid, potid ja muud töövahendid peske rohelise seebi või kaaliumpermanganaadi lahuses, loputage puhta leige veega, laske kuivada ja pakkige kastidesse.
Mõne aasta tagant on vaja kasvuhoones mulda vahetada. Vana pinnas vedada enne sügisest suurpuhastust välja ja uus tuua sisse pärast korrastustöid. Kui aga seda tööd pole vaja, tuleb mulda turgutada komposti või sõnnikuga, kaevates väärtuslikku aiarammu pinnasesse.
Külm, mis talvel pinnasesse pääseb, hävitab ise võimalikud kahjurid.
Kui korrastustööd tehtud, tasub enne külmade tulekut üle vaadata, kas kõik pinnad on terved ning uksed, luugid, tihendid korras. Korrastage kasvuhoone katkised osad. Sügisel-talvel on sageli tuuline ja sademerohke, igasugused katkised ja lahtised osad saavad ilma käes veelgi rohkem kahjustada.
Lisatoestus raamile.
Eelmised kaks talve olid paljudele aiapidajatele väga traagilised, kui nende kasvuhooned lume tohutu raskuse all kokku kukkusid. Meie talv on kasvuhoonele alati katsumuseks. Nüüd selgub, kui tugev on raam, kui vastupidav konstruktsioon ja mis juhtub suure lumega.
Iga kasvuhoonet saab aga natuke aidata.
On üks trikk, mis võib aidata kõikide nõrkade raamide puhul: katke kogu kasvuhoone katus enne lume tulekut libeda koormakattega. Nii ei jää lumi raami taha pidama ja libiseb ise alla. See nipp on päästnud paljud kasvuhooned.
Kui on tuisune periood, käige aeg-ajalt ka kasvuhoonet vaatamas ja tõmmake liiga paksuks muutunud lumekiht katuselt maha.
Nutikas oleks soetada kasvuhoone sügisel.
Vanarahvatarkuse “rege rauta suvel” võib kaudselt ka kasvuhoonele üle kanda. Kui plaanis uus kasvuhoone osta ja tahad seda kevadel varakult kasutama hakata, paigalda uus kasvuhoone sügisel.
Sügisesel kasvuhoone ostmisel ja paigaldamisel on palju eeliseid.
Kasvuhoone koha valikut saate rahus mõelda, ettevalmistustöid, vundamendi rajamist ja kasvuhoone paigaldamist teha rahulikult ja ilma kiirustamata.
Sügisel on selleks aega seni, kuni ilmad lubavad.
Kevadel on kõik vajalikud tööd aias korraga kukil ja aega on väga piiratult. Nii on raske arvestada ja pakkumiste suures hulgas orienteeruda.
Ettevalmistavaid pinnasetöid ning vundamendi ehitust sügisel hea teha, samas kui talvel pole kasvuhoone paigaldamine lihtsalt võimalik.
Varakevadel on see väga ebamugav: maa on meil pikalt külmunud ja paigaldamisele saab uuesti mõelda alles aprillis.
Tomatid, kurgid ja paprikad võib taimedena kasvuhoonesse istutada ka mai lõpus, aga kui on soov midagi seemnest ette kasvatada, siis peame tegutsema juba veebruaris või märtsis. Seepärast, kel vähegi kavas järgmiseks hooajaks uus kasvuhoone soetada, võiks selle plaaniga aktiivselt tegelema hakata juba nüüd.