Kuigi väljas võib veel olla külm ja kevade saabumiseni on aega, on nüüd just õige hetk mõelda etteistutamise peale. Paljud taimed vajavad pikka kasvuhooaega ning nende seemned tuleks juba varakult toas mulda panna, et nad kevadeks tugevateks taimedeks sirguksid. Vaatame, millised köögiviljad, maitsetaimed ja lilled vajavad varajast alustamist!
1. Köögiviljad, mis vajavad pikemat kasvuaega
Tomatid.
Tomatiseemned tuleks külvata juba veebruari lõpus või märtsi alguses. Kuna nad vajavad korralikku juurdumist ja kasvamist enne õue istutamist, siis on oluline neid varakult kasvatada. Parima kasvu tagamiseks kasuta kvaliteetset külvimulda ja hoia neid päikesepaistelises kohas.
Paprikad ja Tšillid.
Paprika- ja tšillitaimedel on pikk kasvuperiood, mistõttu tuleks seemned külvata juba jaanuari lõpus või veebruaris. Need taimed vajavad soojust ja valgust, seega võiks kasutada kas lisavalgustust või hoida neid kõige päikeselisemal aknalaual.
Baklažaanid.
Baklažaanid on väga soojalembesed ning nende kasvuks on vaja palju aega. Kui soovid suvel saaki saada, siis tuleks seemned panna mulda juba veebruari keskel.
Varajased kapsad (nt lillkapsas ja peakapsas).
Kapsad vajavad samuti pikemat ette kasvatamist. Kui tahad varajasi kapsaid saada, külva seemned veebruaris ja istuta need pärast öökülmade möödumist peenrale.
2. Maitsetaimed, mida peaks varakult külvama
Basiilik.
Basiilik on suurepärane maitsetaim, mida saab kasvatada aknalaual juba varakevadel. Kuna ta vajab soojust ja valgust, siis võiks seemned külvata veebruari lõpus või märtsis.
Tüümian ja rosmariin.
Need mitmeaastased maitsetaimed idanevad aeglaselt, mistõttu on kasulik nad varakult ette kasvatada. Kui soovid suveks tugevaid taimi, külva seemned veebruaris.
Lavendel.
Lavendli seemned idanevad aeglaselt ja vajavad sageli kihistamist (külmaperioodi), et korralikult idaneda. Kui soovid lavendlit kasvatada, külva seemned varakult ja hoia neid enne idanemist paar nädalat külmikus.
3. Lilled, mis vajavad varajast ette kasvatamist
Petuuniad.
Petuuniad on kaunid suvelilled, kuid nende kasvatamine seemnest võtab kaua aega. Kui soovid, et nad juba varakevadel õitseksid, külva seemned veebruari lõpus.
Lõvilõuad.
Lõvilõug on üks neist taimedest, mida võib juba veebruaris ette kasvatama hakata. Need lilled taluvad ka kevadisi jahedamaid temperatuure, nii et neid saab varakult õue istutada.
Begooniad.
Kui soovid suve alguseks lopsakaid begooniaid, pead need juba jaanuari lõpus või veebruaris seemnest ette kasvatama.
Mida jälgida ette kasvatamisel?
1. Õige muld – Kasuta spetsiaalset külvimulda, mis on kerge ja õhuline, et tagada seemnete hea idanemine.
2. Temperatuur ja valgus – Enamik seemneid vajab idanemiseks 18–25°C temperatuuri ning pärast tärkamist palju valgust. Võib olla vajalik lisavalgustuse kasutamine.
3. Niiskus ja kastmine – Hoia muld ühtlaselt niiske, kuid väldi liigset kastmist, et taimed ei hakkaks venima või hallitama.
4. Pikeerimine – Kui seemned on tärganud ja tekkinud esimesed pärislehed, tuleb taimed suurematesse pottidesse ümber istutada, et nad saaksid tugeva juurestiku.
Varajane ette kasvatamine annab taimedele korraliku stardi ja aitab tagada hea saagi ning kauni õitsemise suvel. Kui sul on aknalaual ruumi või võimalus kasutada kasvuvalgust, siis tasub juba veebruaris ja märtsis alustada tomatite, paprikate, basiiliku, lavendli ja paljude teiste taimede külvamist.
Milliseid taimi sina varakevadel ette kasvatad? Jaga oma kogemusi ja soovitusi kommentaarides!