• +372 655 1001 (E-R 9-17)
  • info@gartenhaus.ee
  • Liitu GartenHaus'i uudiskirjaga ning saadame sulle personaalse 5% sooduskoodi!
  • et

Generaatori hooldus: et need töötaksid tõhusalt ja pikaajaliselt.

Elektrigeneraatorid on olulised seadmed, mis pakuvad elektrivarustust kohtades, kus see muidu puudub – olgu selleks kodumajapidamised, ehitusplatsid või matkad. Nende töökindluse tagamiseks on regulaarselt hooldatud generaatorid kriitilise tähtsusega. Kuigi bensiini- ja diiselgeneraatoritel on sarnased komponendid, vajavad need erinevat hooldust, kuna kütuseliigid ja tööpõhimõtted erinevad. 

Selles blogipostituses selgitame, kuidas hooldada nii bensiini- kui ka diiselgeneraatoreid, et need töötaksid tõhusalt ja pikaajaliselt.

Miks on generaatori hooldus oluline?

Generaatori hooldus tagab:

  • Pikema eluea: Regulaarselt hooldatud generaator teenib sind kauem.
  • Töökindluse: Korrapärane hooldus vähendab rikkeohtu ja suurendab seadme valmisolekut töötada, kui elektrikatkestus tekib.
  • Kütusesäästu: Hästi hooldatud generaatorid kasutavad kütust efektiivsemalt.
  • Keskkonnasõbralikkuse: Hooldamata generaatorid eraldavad rohkem heitgaase ja töötavad ebaefektiivselt.

Üldised hooldusnõuanded.

Olgu tegemist bensiini- või diiselgeneraatoriga, on mõned hooldustööd universaalsed:

Õlivahetus: Generaatori mootoriõli tuleb vahetada regulaarselt, vastavalt tootja juhistele. See on kriitiline, et vältida mootori liigset kulumist ja tagada sujuv töö. Tavaliselt soovitatakse õlivahetust iga 50-100 töötunni järel.

Õhufiltri puhastamine või vahetamine: Õhufilter hoiab mustuse ja tolmu mootorist eemal. Must filter vähendab generaatori efektiivsust ja võib põhjustada ülekuumenemist. Kontrolli filtrit igal hooldusel ning vajadusel vaheta see välja.

Küünalde kontroll ja vahetus (bensiinimootorid): Küünlad on olulised bensiinigeneraatorite süütesüsteemi osad. Kulunud või määrdunud küünlad põhjustavad halba süütamist ja ebaühtlast töötamist. Soovitatav on küünlaid vahetada iga 100-200 töötunni järel.

Aku kontroll: Kui generaator kasutab akut käivitamiseks, kontrolli regulaarselt aku pinget ja klemmide seisukorda. Vajadusel lae või vaheta aku.

Kütuse kvaliteet: Vananenud kütus võib põhjustada mootori probleeme. Generaatoris olevat kütust tuleks hoida värskena, eriti kui seade seisab pikemat aega kasutuseta. Kasuta kütuse stabilisaatorit, kui generaator seisab pikemat aega.

Bensiinigeneraatori hooldus.

Bensiinigeneraatorite hooldus keskendub peamiselt süütesüsteemi ja kütuse puhtuse tagamisele.

  • Kütuse vahetamine: Bensiin kipub aja jooksul halvenema, eriti kui generaator on seisnud kasutuseta. Seetõttu tuleks kütust regulaarselt vahetada, et vältida karburaatori või kütusepumba ummistumist.
  • Karburaatori puhastamine: Kui generaator ei käivitu või töötab ebaühtlaselt, võib karburaator olla ummistunud. Karburaator tuleb puhastada spetsiaalse puhastusvahendiga või vajadusel lasta seda teha professionaalil.
  • Küünalde kontroll: Bensiinigeneraatori süütesüsteem töötab küünalde abil. Kontrolli regulaarselt küünlaid ja vajadusel vaheta need välja. Halbade küünalde tunnused on mootori raskendatud käivitamine ja ebaühtlane töö.
  • Kütusefilter: Bensiinigeneraatoritel on kütusefilter, mis takistab mustuse sattumist mootorisse. Kontrolli seda igal hooldusel ja vaheta vastavalt tootja juhistele.

Diiselgeneraatori hooldus.

Diiselgeneraatorid on enamasti suuremad ja võimsamad kui bensiinigeneraatorid ning vajavad veidi erinevat hooldust.

  • Kütusefiltri vahetus: Diiselgeneraatoritel on kütusefilter, mis vajab regulaarset vahetust, kuna diislikütus sisaldab rohkem saasteaineid. Ummistunud filter võib vähendada generaatori jõudlust ja põhjustada rikkeid.
  • Veeseparaatori kontroll: Diislikütuses võib tekkida kondenseerumine, mis viib vee kogunemiseni paaki. Paljudel diiselgeneraatoritel on veeseparaator, mis eemaldab vee kütusest. Kontrolli regulaarselt, kas sinna on kogunenud vett, ja tühjenda see vajadusel.
  • Heitgaaside süsteemi kontroll: Diiselmootorid eraldavad rohkem tahkeid osakesi kui bensiinimootorid. Kontrolli ja puhasta heitgaaside süsteem tahma kogunemise osas, et vältida mootori efektiivsuse vähenemist ja liigset õhu saastamist.
  • Eelsüüte küünalde kontroll: Diiselmootorid kasutavad külmkäivituseks eelsüüte küünlaid. Kui generaator ei käivitu külma ilmaga korralikult, võib probleem peituda vigastes eelsüüte küünaldes. Kontrolli neid regulaarselt ja vaheta vajadusel.

Generaatori pikaajaline hoiustamine.

Kui tead, et generaator jääb pikemaks ajaks seisma, on oluline võtta mõned sammud, et see oleks tulevikus töökorras:

Tühjenda kütusesüsteem: Pikaajalise hoiustamise ajal on soovitatav tühjendada kütusepaak ja karburaator, et vältida kütuse halvenemist ja ummistusi.

Lisage kütuse stabilisaator: Kui tühjendamine ei ole võimalik, lisa paaki kütuse stabilisaator, mis hoiab kütuse värskena mitmeid kuid.

Katke generaator: Kasuta spetsiaalset katet, mis kaitseb generaatorit tolmu ja niiskuse eest.

Kontrolli regulaarselt: Isegi kui generaator ei ole pidevas kasutuses, on soovitatav seda kord kuus käivitada, et õlitada liikuvaid osasid ja tagada, et kõik süsteemid töötavad korralikult.

Nii bensiini- kui ka diiselgeneraatorite hooldamine on võtmetähtsusega nende töökindluse ja pika eluea tagamiseks. Peamised hooldusülesanded on mootoriõli vahetus, õhufiltri puhastamine, kütusesüsteemi hooldamine ja generaatori korrapärane testimine. Regulaarselt hooldatud generaator töötab tõhusamalt, on keskkonnasõbralikum ning tagab, et ootamatutes olukordades on sul alati kindel ja stabiilne elektrivarustus.